Słowne potyczki
Zabawa językiem polskim

Archiwum z marzec, 2015

Trudno i darmo

30 marca 2015

Trudno i darmo Kiedy używamy sformułowania „trudno i darmo”, mamy na myśli to, że coś jest konieczne do zrobienia, nawet jeśli komuś bardzo się nie chce tego robić albo nie jest to czynność o wykonywaniu której marzy. Jednak musi i nie ma wyjścia. Generalnie rozchodzi się tutaj o takie sytuacje, kiedy to okoliczności jakiejś sprawy są raczej nieprzychylne. Niekiedy takim niesprzyjającym okolicznościom sami jesteśmy winni, a niekiedy z kolei zupełnie nie mamy na nie wpływu. Dla przykładu synowi koleżanki nie bardzo chciało się przykładać do nauki. Koniec końców, stanęło na tym, że zupełnie zawalił trzy pod rząd ważne sprawdziany i dostał z nich jedynki. Koleżanka wówczas bardzo się na niego zeźliła, i powiedziała mu, że cóż, trudno i darmo, ale o oglądaniu telewizji przez najbliższy miesiąc będzie mógł sobie jedynie pomarzyć. Na osiedlu była awaria prądu. Osiedle spowiły ciemności. Nie było zatem innej rady. Trudno i darmo, ale trzeba było uzbroić się w cierpliwość i po prostu czekać, aż znowu włączą prąd.

Kategorie: Trudność | Tagi: , ,

Coś umknęło uwadze

29 marca 2015

Coś umknęło uwadze Każdy jeden człowiek ma w zasadzie we wszystkim ograniczone wszelakie możliwości. Nie ma nawet takiej opcji, ażeby doskonale się we wszystkim orientować czy tez żeby wszystko, co się do nas mówi zapamiętać. W natłoku przeróżnych spraw, którymi zajmujemy się każdego dnia, pewne mniej istotne kwestie po prostu umykają naszej uwadze. Nie mamy głowy do wszystkiego i nie musimy zresztą mieć. Nie jesteśmy cyborgami, które posiadają bardzo wypasioną i super pamięć. Jesteśmy jedynie ludźmi i mamy prawo czasami o czymś zapomnieć. Czasami jesteśmy po prostu najzwyczajniej w świecie przemęczeni kiedy ktoś coś do nas mówi, zdarza się, że jakiś szczegół zwyczajnie umknie naszej uwadze. Nie dajemy rady zakonotować wszystkiego, ponieważ zmęczenie powoduje, że nasze możliwości skupiania na czymś uwagi są dosyć ograniczone. Niekiedy bywa również i tak, że umykają naszej uwadze także i kwestie istotne. Czegoś sobie nie zapiszemy, a potem o tym zapominamy i to właśnie bywa przyczyną wielu różnych nieporozumień.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

Technika sznurkowa

29 marca 2015

Technika sznurkowa Wszyscy lubimy otaczać się przedmiotami ładnymi o oryginalnymi, często również jesteśmy w stanie zapłacić za nie naprawdę mnóstwo pieniędzy, aczkolwiek rzadko kiedy takiego zakupu żałujemy. Kiedyś bardzo popularne były chodniczki robione tak zwaną technika sznurkową. Odpowiednio przycięte sznurki w wybranych kolorach splatano ze sobą tak, aby utworzyły jeden większy kawałek. Wiązano je odpowiednio, przeplatano, stosowano supełki. Ogólny efekt końcowy był naprawdę bardzo fajny, taki chodniczek prezentował się n a podłodze naprawdę świetnie. Zresztą, takimi technikami robiono nie tylko chodniki czy nawet jakieś i większe dywaniki, ale także bieżniki na stoły, podstawki pod garnki czy też podkładki pod kubki oraz filiżanki. Sama osobiście spotkałam się z tym, że niekiedy w roli tychże sznurków sprawdzały się znakomicie zwykłe, plastikowe reklamówki – tak wypleciony przedmiot wyglądał po prostu super i w ogóle nie było widać, że to jakaś siatka. Technika sznurkowa powoli wraca teraz do łask.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

29 marca 2015

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło Ludzie mają to do siebie, że kiedy przytrafiają im się rzeczy nie najmilsze i niezbyt pozytywne, to pocieszają wtedy siebie, jak tylko potrafią, aby nie doprowadzić się do takiego stanu, że uczucie przygnębienia tudzież depresja przesłaniają cały świat. Regułą natomiast jest to, że po przeróżnych dołkach zawsze przychodzi czas wzlotów, po czymś, co jest złe, zawsze następuje cos pozytywnego. Dlatego właśnie powiedzenie „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” ma swój sens. Komuś, kto znajduje się w niezbyt ciekawej sytuacji lubimy te słowa przytaczać, pocieszając go w ten sposób. Czasami wydaje nam się, że po pewnych przeżyciach nie będziemy w stanie się dźwignąć i powrócić do normalnego życia. Nie wierzymy w to, że będzie lepiej, że wszystko się poukłada. Później, mogąc już na całe zdarzenie spojrzeć z dystansu, przekonujemy się o słuszności starych, mądrych porzekadeł – to złe wyszło nam w ostatecznym rozrachunku na dobre, czegoś nas nauczyło, wyciągnęliśmy wnioski na przyszłość.

Kategorie: Wyjście | Tagi: , ,

Sznur samochodów

27 marca 2015

Sznur samochodów Znaleźć się w tak zwanym sznurze samochodów zdarzyło się niejednokrotnie każdemu jednemu kierowcy. I każdy jeden kierowca ma tenże temat dokładnie taką samą opinię – to nic przyjemnego. Ciągnący się sznur samochodów to nic innego, jak uliczny korek. Ulice są tak zapchane, że poruszanie się nimi samochodem to prawdziwa droga przez mękę. W korku można stać równie dobrze dziesięć minut, jak też i kilka ładnych godzin. Długość takowego sznureczka również bywa zróżnicowana – czasami wpakujemy się w krótki sznurek, a czasami trudno nam się oprzeć wrażeniu, iż ciągnie się on w nieskończoność. Poruszanie się w takim sznurku przypomina do złudzenia poruszanie się żółwia – tempo jest straszliwie powolne. Jeżeli coś takiego nas spotka, a mieliśmy gdzieś zdążyć na czas, to możemy spokojnie zapomnieć o czymś takim jak punktualność z naszej strony. Kogoś, kto na nas gdzieś tam czeka najlepiej poinformować telefonicznie, że się spóźnimy i żeby się nie martwić, bo utknęliśmy pechowo w straszliwym korku.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

« Poprzednie