Słowne potyczki
Zabawa językiem polskim

Archiwum kategorii ‘Uwaga’

Przyglądać się komuś z uwagą

11 maja 2015

Przyglądać się komuś z uwagą O przyglądaniu się komuś z dużą uwagą słyszymy na przykład przy okazji czytania artykułów bądź oglądania takich rzeczy w telewizji, a dotyczących skupiania uwagi służb mundurowych na jakiejś podejrzanej o popełnienie przestępstwa osobie. Policja czy służby specjalne straszą delikwenta, że mają go na oku i przyglądają mu się uważnie. Taki człowiek musi liczyć się wówczas z faktem, że w zasadzie nigdzie nie ruszy się bez swojego osobistego fan-clubu. Takie sytuacje oglądamy również bardzo często na filmach. Przyglądać się komuś uważnie można również wówczas, gdy ktoś po prostu przykuje naszą uwagę i wzbudzi nasze zainteresowanie. Z uwaga i nieukrywanym zainteresowaniem śledzimy wówczas jego ruchy, obserwujemy bacznie jego zachowanie, nie chcemy bowiem, abyśmy przeoczyli cokolwiek. Uważnie przyglądamy się tym osobom, co do których mamy jakieś zastrzeżenia albo od innych dostaliśmy informacje, że akurat ci ludzie nie mają w stosunku do nas uczciwych i czystych intencji. Uważnie ich obserwujemy.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

Zwrócić komuś uwagę

5 maja 2015

Zwrócić komuś uwagę Niejednokrotnie zdarza nam się zwrócić komuś uwagę. Uwagę zwracamy innemu człowiekowi wówczas, kiedy coś w jego zachowaniu nam się nie podoba i uznajemy to za bardzo niestosowne. Bardzo często, o ile nie przede wszystkim, adresatami uwag są dzieci. Tych małych trzeba wiecznie pilnować i pouczać je, co im wolno, a czego nie wolno, więc zwracamy im na pewne kwestie uwagę. U dzieci starszych, wchodzących już właściwie w wiek młodzieżowy, dochodzą inne problemy związane z okresem dojrzewania. Zwrócenie uwagi takiej latorośli zwykle kończy się strzeleniem przez nią porządnego focha i obrazą majestatu. Także w szkołach nauczyciele zwracają swoim uczniom uwagi, jeśli ci nie zachowują się stosownie do instytucji, jaką jest szkoła właśnie. Zdarza nam się niekiedy zwrócić komuś obcemu uwagę, na przykład w zatłoczonym autobusie, kiedy kilkunastoletni młodzieniec siedzi wygodnie, a obok stoi staruszka, ledwo stoi, a młody nic, nawet nie drgnie. Zwrócenie komuś obcemu uwagi naraża nas na stek obelg.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

Skupić uwagę

3 maja 2015

Skupić uwagę Czasami miewamy takie sytuacje, że musimy skupić na czymś całą swoją uwagę. Jeśli tego bowiem nie zrobimy, musimy się później liczyć z konsekwencjami, nie zawsze przyjemnymi. Uwagę skupiamy na przykład na ważnych zadaniach, którymi obarczono nas w miejscu pracy. Jest to z naszej strony konieczne, albowiem jakaś rzecz naprawdę musi zostać zrobiona bardzo dokładnie i lepiej dla nas będzie, jeśli się nie pomylimy. Gdy wszystko zrobimy na zasadzie, aby tylko szybciej, czeka nas poprawianie własnych błędów, przez co możemy dużo stracić w oczach naszych przełożonych. Uwagę należy także skupiać na wykładach i lekcjach w szkole – to się tyczy oczywiście tych osób, które się uczą, czy to na wyższej uczelni, czy jeszcze w szkole obowiązkowej. Czasem chodzimy na różne spotkania, gdzie skupienie na czymś – na przykład na czyjejś wypowiedzi lub prelekcji – uwagi jest rzeczą bardzo mile widzianą. Uwagę skupiamy również wówczas, kiedy pomagamy naszemu dziecku przy odrabianiu lekcji zadanych mu w szkole.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

Uwaga, niebezpieczeństwo!

2 maja 2015

Uwaga, niebezpieczeństwo! W niektórych okolicznościach spotykamy się często z tabliczką, na której widnieje walący po oczach napis „uwaga niebezpieczeństwo!”. Zadaniem tego tabliczek jest poinformowanie, że przebywanie na tym wydzielonym i oznakowanym miejscu może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Jeżeli na przykład remontowany jest dach jakiegoś ogólnoużytkowego budynku, odgrodzony jest odpowiednio duży obszar i na taśmie wisi tabliczka z tymże wyżej wspomnianym napisem. Wkroczenie na ten teren może bowiem grozić tym, że oberwiemy czymś ciężkim w głowę i będziemy mieć dużo szczęścia, jeżeli takowa historia zakończy się jedynie lekkim wstrząśnieniem mózgu. Zwykle takie tablice ostrzegawcze umieszczane są w miejscach, gdzie trwają jakieś roboty wysokościowe. Lepiej takie miejsca omijać szerokim łukiem. Na wszelakich pojemnikach zawierających niebezpieczne materiały, często wybuchowe, umieszczana jest informacja o istniejącym niebezpieczeństwie w przypadku wydostania się takiego materiału.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

Nie zasługiwać na uwagę

30 kwietnia 2015

Nie zasługiwać na uwagę Nie wszystko, o czym zdarza nam się na przykład usłyszeć zasługuje na naszą uwagę. Są takie rzeczy, które najzwyczajniej w świecie pomijamy, ponieważ nie uważamy ich za godne naszego zainteresowania. Zwykle chodzi tutaj o jakieś naprawdę mało istotne drobiazgi, aczkolwiek bywa i tak, że zapamiętujemy jedynie te rzeczy, o których po prostu chcemy pamiętać. Człowiek to istota tak skonstruowana, że miewa bowiem dosyć wybiórczą pamięć i o wielu rzeczach w cudownych dosyć okolicznościach przyrody po prostu zapomina. Także i ludzie, którzy z jakiś powodów nam czymś podpadli także nie zasługują – w naszym przekonaniu – na naszą uwagę. Jeśli zdarzy się tak, że spotkamy się z nimi przypadkowo gdzieś w towarzystwie, zachowujemy się w taki sposób, jak byśmy ich w ogóle nie znali i nie uważamy za stosowne obdarzyć ich nawet swoim spojrzeniem, nie wspominając już nic o przywitaniu się z nimi. Generalnie uwagi nie poświęcamy tym kwestiom, które uważamy za mało ważne i absolutnie niegodne naszej uwagi.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

« Poprzednie