Słowne potyczki
Zabawa językiem polskim

Archiwum kategorii ‘Wozy’

Wóz reporterski

8 maja 2015

Wóz reporterski Czym są wozy reporterskie? Każdy z nas o nich słyszał, a niekiedy i widział je własne oczy. Wozami reporterskimi poruszają się po danym mieście lub po całym kraju dziennikarze, ażeby móc przekazywać tak zwane transmisje na żywo. Takie wozy wypuszczane są w teren przez stacje telewizyjne oraz stacje radiowe. Bardzo łatwo je rozpoznać, albowiem są oznakowane – a uściślając, dokładnie obklejone i obmalowane logami stacji, do których przynależą. Nazywa się je zamiennie wozami transmisyjnymi. Wozem reporterskim może być zarówno samochód osobowy, jak i samochód typu ciężarowego. Najczęściej jednakże najlepiej się w tej roli sprawdzają typowe samochody terenowe. W naszym kraju największą liczbę wozów reporterskich posiada radiostacja RMF FM oraz dwie stacje telewizyjne – jest to telewizja publiczna czyli TVP, a oprócz niej również TVN. Wozami reporterskich jeżdżą reporterzy, aby swoim słuchaczom i widzom na bieżąco zdawać relacje z ciekawych wydarzeń oraz prezentować rozmowy z ciekawymi ludźmi.

Kategorie: Wozy | Tagi: , ,

Wózek widłowy

29 kwietnia 2015

Wózek widłowy Wózek widłowy to bardzo specyficzny typ pojazdów. Aby móc się takim wózkiem poruszać, należy ukończyć specjalny kurs, dzięki któremu nabędzie się niezbędnych kwalifikacji. Wózki widłowe nazywane są także wózkami jezdniowymi. Posiadają oczywiście koła, a oprócz tego wyposażone są w napędy silnikowe. Wózki widłowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba coś załadować lub rozładować. Wyposażone są w specjalne podnośniki, dzięki którym można podnosić palety zawierające różne produkty, paleta takowa może ważyć nawet kilka ton. Wózki widłowe mogą mieć zatem różną wielkość i różne podnośniki – jedne dźwigną towary cięższe, inne poradzą sobie lepiej tylko z tymi lżejszymi. Aby taki towar wygodniej było zapakować na podnośnik, umieszcza się go przedtem na drewnianych paletach, co też znacznie ułatwia jego podnoszenie. Historia wózków widłowych jest krótka, bo pierwsze takie pojazdy pojawiły się w dwudziestych latach ubiegłego stulecia, na rynek wprowadziło je w tym samym czasie parę firm.

Kategorie: Wozy | Tagi: , , ,

Powożenie

26 kwietnia 2015

Powożenie Dyscyplin związanych z jeździectwem jest naprawdę bardzo wiele. Zaliczane jest do nich między innymi powożenie. Powożenie liczy sobie naprawdę setki, a nawet tysiące, lat, albowiem jego historia czerpie początki gdzieś w okolicach roku siedemsetnego przed nasza erą. Ojczyzną powożenia była starożytna Grecja, później przeniosło się to na inne kraje, popularne niezwykle było również wśród starożytnych Rzymian. Na starym, nowożytnym kontynencie powożenie zagościło na dobre stosunkowo niedawno, albowiem raptem w dziewiętnastym stuleciu. Rozgrywane w ramach powożenia zawody dzieli się na trzy kategorie. Pierwszą jest ujeżdżanie – myk polega na tym, aby zaprzęgiem wykonać wymagane akrobacje, jakieś figury. Druga kategoria to maraton – tutaj maraton to bieg zaprzęgów i przeprowadza się go na ponad dwudziestokilometrowym odcinku. No i wreszcie na koniec oceniane jest, jak zręczny jest powożący – czeka na niego specjalny plac z ustawionym nań przeszkodami i trzeba w ładnym stylu je wszystkie pokonać.

Kategorie: Wozy | Tagi: , ,

Wozy strażackie

22 kwietnia 2015

Wozy strażackie Wóz strażacki nazywany jest również samochodem pożarniczym. Każdy z nas widział taki wóz i wie doskonale, jak on wygląda. Jest duży i w kolorze czerwonym – taka barwę samochody strażackie mają nie tylko w naszym kraju, ale i w zdecydowanej większości państw na całym świece. Wozy strażackie są wozami uprzywilejowanymi, jeżeli chodzi o poruszanie się po drogach. Każdy chyba również zwrócił uwagę na to, że każdy taki wóz oznakowany jest numerem – numer namalowany jest dużymi cyframi w kolorze białym. Wozy strażackie znajdują zastosowanie w tych wszystkich akcjach, w których udział bierze straż pożarna. Są to oczywiście przede wszystkim pożary i wozy przystosowane do gaszenia pożarów wyposażone są w niezbędny do tego sprzęt – drabiny, gaśnice i tym podobne. Straż pożarna wyjeżdża również do wypadków drogowych, zatem posiada na swoim wyposażeniu wozy zaadoptowane specjalnie właśnie do drogowego ratownictwa. Są specjalne wozy do ratownictwa medycznego i do ratownictwa chemicznego – jest ich sporo.

Kategorie: Wozy | Tagi: , ,

Wóz jako samochód

17 kwietnia 2015

Wóz jako samochód Samochód możemy określać na wiele różnych sposobów. Tak się składa, że sama nazwa „samochód” jest akurat najrzadziej przez nas na co dzień używana. Po stokroć wolimy inne nazewnictwo. Używamy sformułowań typu auto, bryka albo wóz. Typowy samochód z tradycyjnym wozem ma wbrew pozorom wiele wspólnego – posiada koła (przecież bez tego by nie jechał), miejsca dla pasażerów oraz miejsce dla kierowcy. Różnica jest jedynie taka, że w wozie jako samochodzie mamy mechaniczne konie pod maską, natomiast wóz tradycyjny zaprzęgnięty jest w prawdziwe zwierzęta z krwi i kości. Generalnie to chyba stąd właśnie wywodzi się takowe porównanie. Samochody określamy niekiedy również bardziej zdrobniałymi nazwami – dla przykładu nie mówimy wóz, ale wózek. Chcąc komuś zaserwować komplement, mówimy mu, że ma niezły wózek. Kiedy oglądamy samochody, bo jakiś zamierzamy właśnie nabyć, też chcemy, aby to był porządny i solidny wóz, który będzie nam służył przez bardzo długie lata, bo taki zakup jest zakupem na lata.

Kategorie: Wozy | Tagi: , ,