Słowne potyczki
Zabawa językiem polskim

Archiwum kategorii ‘Sznur’

Sznurówki

12 maja 2015

Sznurówki Do czego służą sznurówki, każdy z nas doskonale wie. Najogólniej rzecz ujmując – służą do sznurowania butów. W dzisiejszych czasach mamy na rynku bardzo duży wybór butów – nawet, jeżeli by spojrzeć na to również pod katem stosowanych w butach zapięć. Są buty na zamki błyskawiczne, są buty na rzepy, inne się po prostu wsuwa na nogę, a jeszcze inne zapina na klamerki – jak na przykład letnie sandały. Występuje również spora grupa butów sznurowanych. Buty sznurowane występują chyba w każdym jednym rodzaju obuwia – no, chyba tylko nie w kapciach czy jakiś klapkach, tu akurat trudno o sznurowanie. Do sznurowanych butów kupuje się sznurówki. Asortyment tego towaru jest bardzo szeroki, chociaż najpopularniejsze są jednakże sznurówki w kolorach ciemnych – czarne, brązowe, ciemnooliwkowe czy szare. Ich długość dopasowujemy sobie indywidualnie, jedni wolą krótsze, zaś inni preferują dłuższe. Podobnie sprawa się ma również z ich grubością. Sznurówki dobieramy oczywiście do rodzaju naszego obuwia.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

Za mundurem panny sznurem

8 maja 2015

Za mundurem panny sznurem W powiedzeniu „za mundurem panny sznurem” jest bardzo duże ziarno prawdy. Przyznać trzeba, że mężczyzna w mundurze prezentuje się naprawdę znakomicie i nic dziwnego w fakcie, że to się kobietom podoba. Cóż, prawda jest taka, że nie tylko faceci są wzrokowcami, babeczki też sobie czasem lubią popatrzeć. Mundur nadaje mężczyźnie swoistego szyku, poprawia jego wizerunek – przecież nie wszyscy faceci są przystojni, a za pomocą munduru naprawdę mogą takowe braki nadrobić. Nie da się oczywiście ukryć, że mimo wszystko w mundurach prezentują się najlepiej mężczyźni przystojni, wysocy, szczupli i ładnie zbudowani. Kobieta patrząca na takiego gościa momentalnie dostanie wytrzeszczu gałek ocznych, a jej ślinianki zaczną nieco intensywniej pracować – no taka jest prawda. Przystojny mężczyzna w mundurze robi piorunujące wręcz wrażenie na przedstawicielkach tak zwanej płci pięknej. I wcale nie muszą być one pannami, ale cóż, nie wszystkie powiedzenia trzeba traktować tak straszliwie dosłownie i na serio.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

Jak pod sznur

30 kwietnia 2015

Jak pod sznur Wszyscy chyba doskonale wiemy, co znaczy określenie „jak pod sznur”. Jak pod sznur znaczy po prostu równo, w jednym, ładnie sformułowanym rządku. Sformułowanie takie świetnie odnosi się dla przykładu do wojskowej służby. Żołnierze muszą być niesamowicie zdyscyplinowani, w wojsku wszystko jest na komendę, a rozkazów słuchać trzeba i nie ma tutaj innego wyjścia. Kiedy organizowana jest wojskowa zbiórka, żołnierze nie dość, że muszą się na niej zameldować się w tempie wręcz błyskawicznym, ale do tego również muszą ustawić się tak równo, aby nie było w tym ustawieniu absolutnie żadnych – nawet najmniejszych – dysproporcji. Ustawiają się w równiutko w szeregu, oczywiście obowiązkowo wyprostowani i na baczność. Mówi się wówczas, że stoją niczym pod sznur. Takowego określenie używa się również często w odniesieniu do warzyw zasadzonych w ogródku – dajmy na to marchewki rosły na grządce zadziwiająco równo, niczym pod sznur. Niekiedy również samochody na parkingach stoją także niczym pod sznur.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

Zasznurować komuś usta

4 kwietnia 2015

Zasznurować komuś usta Spotykamy się niekiedy z powiedzeniem, że ktoś komuś zasznurował usta. Zasznurować komuś usta to po prostu sprawić, ażeby zamilknął. Bardzo często, jeżeli chodzi tutaj o jakąś poważniejszą nieco sprawę, trzeba się niestety uciec do szantażu. Powodów, dla których chcemy, ażeby ktoś siedział cicho, może być bardzo wiele. Czasami na przykład trafimy w towarzystwie na wyjątkową gadułę – osoba taka nie dość, że gada i gada, to jeszcze na dodatek plecie zupełnie od rzeczy. Niekiedy jedna celna i zaostrzona uwaga spowoduje zasznurowanie jej ust, ktoś po prostu straci ochotę na dalsze uzewnętrznianie się i zanudzanie tym wszystkich dookoła. Niekiedy z kolei bardzo zależy nam na zasznurowaniu czyichś ust, albowiem ktoś wie na nasz temat zdecydowanie więcej aniżeli byśmy sobie tego życzyli. Posiada na nasz temat informacje, których wydostanie się na światło dzienne przysporzyłoby nam bardzo wielu problemów, zaś nasza sytuacja stałaby się poprzez to bardzo mocno nieciekawa. Więc chcemy, by ktoś milczał.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

Do czego służy sznurek

4 kwietnia 2015

Do czego służy sznurek Do czego tak ogólnie służy sznurek? Do wiązania czegoś. Niekiedy bardzo go potrzebujemy, ażeby się z czymś uporać, bo bez jego użycia ciężko nam z czymś będzie. Zawiązany odpowiednio sznureczek służy również do tego, aby za jego pomocą coś gdzieś powiesić – ot, dla przykładu bombki na choince, każda bombka posiada specjalną zaczepkę, przez która przewleka się kawałeczek sznurka, wiąże się supeł i proszę, zawieszka gotowa. Inaczej umieszczenie bombek na choince byłoby bardzo trudne. Specjalnymi sznurkami wiąże się snopki siana na polach, gdy jest już po żniwach – inaczej na polu panowałby niezły bałagan, kompletnie nie do ogarnięcia. Żeglarze za pomocą sznurków wiążą specjalne żeglarskie węzły ułatwiające pływanie łodzią czy żaglówką. Sznurkami związujemy także pakiety starych gazet, których chcemy się pozbyć i wynieść je gdzieś na makulaturę – związujemy taki pakiet sznurkiem, dzięki czemu łatwiej zapanujemy nad gazetami. Ozdobnymi sznureczkami przewiązujemy również paczki z prezentami.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

« Poprzednie