Słowne potyczki
Zabawa językiem polskim

Archiwum z Kwiecień, 2015

Jak pod sznur

30 kwietnia 2015

Jak pod sznur Wszyscy chyba doskonale wiemy, co znaczy określenie „jak pod sznur”. Jak pod sznur znaczy po prostu równo, w jednym, ładnie sformułowanym rządku. Sformułowanie takie świetnie odnosi się dla przykładu do wojskowej służby. Żołnierze muszą być niesamowicie zdyscyplinowani, w wojsku wszystko jest na komendę, a rozkazów słuchać trzeba i nie ma tutaj innego wyjścia. Kiedy organizowana jest wojskowa zbiórka, żołnierze nie dość, że muszą się na niej zameldować się w tempie wręcz błyskawicznym, ale do tego również muszą ustawić się tak równo, aby nie było w tym ustawieniu absolutnie żadnych – nawet najmniejszych – dysproporcji. Ustawiają się w równiutko w szeregu, oczywiście obowiązkowo wyprostowani i na baczność. Mówi się wówczas, że stoją niczym pod sznur. Takowego określenie używa się również często w odniesieniu do warzyw zasadzonych w ogródku – dajmy na to marchewki rosły na grządce zadziwiająco równo, niczym pod sznur. Niekiedy również samochody na parkingach stoją także niczym pod sznur.

Kategorie: Sznur | Tagi: , ,

Nie zasługiwać na uwagę

30 kwietnia 2015

Nie zasługiwać na uwagę Nie wszystko, o czym zdarza nam się na przykład usłyszeć zasługuje na naszą uwagę. Są takie rzeczy, które najzwyczajniej w świecie pomijamy, ponieważ nie uważamy ich za godne naszego zainteresowania. Zwykle chodzi tutaj o jakieś naprawdę mało istotne drobiazgi, aczkolwiek bywa i tak, że zapamiętujemy jedynie te rzeczy, o których po prostu chcemy pamiętać. Człowiek to istota tak skonstruowana, że miewa bowiem dosyć wybiórczą pamięć i o wielu rzeczach w cudownych dosyć okolicznościach przyrody po prostu zapomina. Także i ludzie, którzy z jakiś powodów nam czymś podpadli także nie zasługują – w naszym przekonaniu – na naszą uwagę. Jeśli zdarzy się tak, że spotkamy się z nimi przypadkowo gdzieś w towarzystwie, zachowujemy się w taki sposób, jak byśmy ich w ogóle nie znali i nie uważamy za stosowne obdarzyć ich nawet swoim spojrzeniem, nie wspominając już nic o przywitaniu się z nimi. Generalnie uwagi nie poświęcamy tym kwestiom, które uważamy za mało ważne i absolutnie niegodne naszej uwagi.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

Wózek widłowy

29 kwietnia 2015

Wózek widłowy Wózek widłowy to bardzo specyficzny typ pojazdów. Aby móc się takim wózkiem poruszać, należy ukończyć specjalny kurs, dzięki któremu nabędzie się niezbędnych kwalifikacji. Wózki widłowe nazywane są także wózkami jezdniowymi. Posiadają oczywiście koła, a oprócz tego wyposażone są w napędy silnikowe. Wózki widłowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba coś załadować lub rozładować. Wyposażone są w specjalne podnośniki, dzięki którym można podnosić palety zawierające różne produkty, paleta takowa może ważyć nawet kilka ton. Wózki widłowe mogą mieć zatem różną wielkość i różne podnośniki – jedne dźwigną towary cięższe, inne poradzą sobie lepiej tylko z tymi lżejszymi. Aby taki towar wygodniej było zapakować na podnośnik, umieszcza się go przedtem na drewnianych paletach, co też znacznie ułatwia jego podnoszenie. Historia wózków widłowych jest krótka, bo pierwsze takie pojazdy pojawiły się w dwudziestych latach ubiegłego stulecia, na rynek wprowadziło je w tym samym czasie parę firm.

Kategorie: Wozy | Tagi: , , ,

Uwaga w dzienniczku

27 kwietnia 2015

Uwaga w dzienniczku Każdy uczeń w szkole ma swój dzienniczek ucznia. Dzienniczki ucznia praktykowane są przede wszystkim w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych, ale nie spotkałam się natomiast z tym, żeby były również w szkołach ponadgimnazjalnych. Dzienniczki ucznia służą przed wszystkim do prowadzenia korespondencji pomiędzy nauczycielami i wychowawcami klas a rodzicami uczniów. Wpisywane są w nie różne informacje – dla przykładu te o terminach wywiadówek czy tez o tym, że tego i tego dnia lekcje będą skrócone z jakiegoś powodu. Do dzienniczka ucznia wychowawca wkleja przed spotkaniem z rodzicami kartkę z ocenami dziecka. Poza tym dzienniczek ucznia służy do tego, aby wpisywać do niego uwagi dotyczące zachowania ucznia. Rzadko kiedy są to notki pochwalne. Uwaga w dzienniczku jest informacją o tym, że dziecko nie zachowuje się w szkole dobrze – rozmawia na lekcjach, przeszkadza innym, dokucz kolegom czy koleżankom, a na przerwach biega po korytarzach jak wariat. Nie słucha zwracanych przez nauczycieli uwag.

Kategorie: Uwaga | Tagi: , ,

Powożenie

26 kwietnia 2015

Powożenie Dyscyplin związanych z jeździectwem jest naprawdę bardzo wiele. Zaliczane jest do nich między innymi powożenie. Powożenie liczy sobie naprawdę setki, a nawet tysiące, lat, albowiem jego historia czerpie początki gdzieś w okolicach roku siedemsetnego przed nasza erą. Ojczyzną powożenia była starożytna Grecja, później przeniosło się to na inne kraje, popularne niezwykle było również wśród starożytnych Rzymian. Na starym, nowożytnym kontynencie powożenie zagościło na dobre stosunkowo niedawno, albowiem raptem w dziewiętnastym stuleciu. Rozgrywane w ramach powożenia zawody dzieli się na trzy kategorie. Pierwszą jest ujeżdżanie – myk polega na tym, aby zaprzęgiem wykonać wymagane akrobacje, jakieś figury. Druga kategoria to maraton – tutaj maraton to bieg zaprzęgów i przeprowadza się go na ponad dwudziestokilometrowym odcinku. No i wreszcie na koniec oceniane jest, jak zręczny jest powożący – czeka na niego specjalny plac z ustawionym nań przeszkodami i trzeba w ładnym stylu je wszystkie pokonać.

Kategorie: Wozy | Tagi: , ,

« Poprzednie