Słowne potyczki
Zabawa językiem polskim

Archiwum kategorii ‘Trudność’

Zrobić coś z wielkim trudem

13 maja 2015

Zrobić coś z wielkim trudem Sami doskonale z własnego doświadczenia wiemy, iż nie wszystko, za co się weźmiemy idzie nam niczym z płatka. Nie ma co ukrywać, ale nie wszystkie czynności są takimi, które lubimy wykonywać, ale niestety musimy. Niekiedy mamy po prostu zły dzień, a wówczas już od samego rana wszystko idzie nam niczym po grudzie i męczymy się strasznie z każda jedną czynnością. Zrobić coś z wielkim trudem to zrobić to z nieukrywanym wysiłkiem. Jest to czynność, której zrobienie zajęło nam jednak trochę czasu i nie przyszło ot tak sobie, jak za pstryknięciem palcami. Niekiedy z wielkim trudem robimy coś, co po prostu samo w sobie nie jest łatwe – możemy nawet i takie rzeczy lubić, ale jednocześnie doskonale o nich wiemy, że tak prosto się z nimi nie uporamy. Czasami pod naszym adresem kierowany jest zarzut, że zrobiliśmy coś z wielkim trudem – jest to złośliwy kontekst, albowiem wypowiadająca takie słowa osoba miała na myśli to, że zrobiliśmy cos na zasadzie zrobienia nie wiadomo jak bardzo ogromnej łaski.

Kategorie: Trudność | Tagi: , ,

Mieć trudny charakter

10 maja 2015

Mieć trudny charakter O niektórych ludziach mówimy, że maja trudne charaktery. Wyrażając się o kimś w taki właśnie sposób mamy na myśli to, że jest to człowiek niełatwy we współżyciu na wszelakich płaszczyznach – dla przykłady czy to koleżeńskich, czy bardziej partnerskich. Człowiek z trudnym charakterem to człowiek, dogadanie się z którym przychodzi ciężko i wymaga wysiłku z naszej strony. A utrudnione kontakty wynikają zazwyczaj z tego, że taka osoba jest raczej skryta w sobie i generalnie nie lubi mówić, więc dowiedzenie się od niej czegokolwiek to prawdziwa droga przez mękę. Człowiek z trudnym charakterem często ma także poważny problem z pójściem na kompromis, zwykle jest uparty niczym osioł i bardzo często jest go do czegoś przekonać lub udowodnić mu, że nie ma racji, że się myli. Taki ktoś ma niestety dość zawężone horyzonty myślowe i nie potrafi kompletnie na nic spojrzeć z czyjegoś punktu widzenia. Często jest strasznym egoistą, zaś jedyną licząca się dla niego na świecie osobą jest oczywiście on sam.

Kategorie: Trudność | Tagi: , ,

Coś trudno dostępnego

9 maja 2015

Coś trudno dostępnego Nie wszystko – jak wiadomo – jest ogólnie przystępne. Z reguły czynnikiem decydującym o ty, czy coś jest przystępne, czy też nie jest zdecydowanie czynnik finansowy. Wiadomo, że im więcej mamy pieniędzy, to na tym więcej rzeczy nas stać i możemy sobie na więcej pozwolić. Przy skromnych zasobach finansowych na rozrzutność nas po prostu nie stać. Coś trudno dostępnego to również cos takiego, czego nie ma, a żeby to gdzieś kupić, to trzeba naprawdę sporo się za tym nachodzić i szukać tego w różnych nietypowych miejscach.. doskonale wiedzą o tym dla przykładu kolekcjonerzy polujący na jakieś białe kruki. Coś trudno dostępnego zazwyczaj kojarzy nam się z towarem, o jaki na polskim rynku nie jest łatwo. Albo trzeba sprowadzać go z zagranicy na specjalne zamówienie, albo szukać choćby na serwisach aukcyjnych – innej możliwości, ażeby wejść w jego posiadanie po prostu nie ma. Trudno dostępnymi rzeczami mogą być dla przykładu jakieś nietypowe przyprawy kulinarne pochodzące z różnych zakątków świata.

Kategorie: Trudność | Tagi: , ,

Trudy podróży

24 kwietnia 2015

Trudy podróży Każdemu z nas z całą pewnością zdarzyło się podróżować w warunkach, których nie da się zaliczyć do warunków zbyt komfortowych, O trudach podróży czasem każdy mógł się przekonać na własnej skórze. Wiadomo, że im krócej trwa podróż, tym mniej jesteśmy zmęczeni. Inaczej też znosimy podróżowanie w dobrych warunkach. Dla przykładu zupełnie inaczej będziemy się czuli po pokonaniu dajmy na to trzystu kilometrów wygodnych samochodem osobowym, a zupełnie inaczej po pokonaniu takiej trasy zatłoczonym pociągiem albo wlekącym się niczym żółw autobusem. Trudy podróży kojarzą nam się głównie z odczuwanym wówczas dyskomfortem – nawet jeżeli ktoś nie cierpi na chorobę lokomocyjną, to jednak prędzej czy później odczuje na sobie te niedogodności. Będzie mu niedobrze, będzie bolała go głowa labo przeciwnie – będzie tak zmęczony, że momentalnie padnie i zaśnie snem sprawiedliwego. Trudy podróży odczuwamy najbardziej dotkliwie wówczas, kiedy to podróż ta wreszcie dobiega końca, co też przyjmujemy z ogromną ulgą.

Kategorie: Trudność | Tagi: , ,

Trudne filmy

4 kwietnia 2015

Trudne filmy Wszyscy doskonale wiemy, że nie wszystkie oglądane przez nas filmy można zaliczyć do gatunku filmów lekkich, łatwych i przyjemnych. Są i takie filmy, które skłaniają nas do wielu refleksji, a ich oglądanie wiąże się nierozłącznie z wysileniem komórek mózgowych. Tego typu filmy nazywamy filami trudnymi. Nie wszyscy czują się dobrze przy oglądaniu takich właśnie obrazów. Są bowiem ludzie, dla których takie rzeczy są strasznie męczące i najzwyczajniej w świecie nudne. Filmy trudne reprezentują ten znacznie ambitniejszy nurt w kinematografii, więc i nie do wszystkich widzów są adresowane. Niektórzy ludzie szukają bowiem w kinie jedynie rozrywki, często tej taniej. Filmy trudne są z reguły jednocześnie filami bardzo dobrymi czy wręcz znakomitymi. Trzeba jednak bardzo się skupić na ich oglądaniu. Kinomaniach z prawdziwego zdarzenia nie gardzą takimi produkcjami – każdy szanujący się fan kina przedkłada ambicję nad masową rozrywkę, co nie oznacza, że od niej również stroni, to tego nie wyklucza.

Kategorie: Trudność | Tagi: , , ,

« Poprzednie